גורמי השפעה של האדם על מפרץ אילת

גורמי השפעה של האדם על מפרץ אילת

מפה זו נעשית במסגרת עבודת מחקר של אווה דהן בבית הספר מעלה שחרות בנושא "הנגשת מידע בנוגע להשפעות פעילות האדם לאורך חופי מפרץ אילת על הסביבה". המפה מציגה את גורמי ההשפעה של האדם,מסוגים שונים, על מפרץ אילת ובהם תעשייה,תיירות וכדומה. 
עבודה זו נעשתה בהנחיית ד"ר חנן גינת ממרכז מדע ים המלח והערבה.

לכניסה למפה האינטראקטיבית לחץ כאן (מומלץ לפתוח את הקישור בדפדפן הכרום)

תקציר

מפרץ עקבה ואילת הינו ים טרופי המשופע בשוניות אלמוגים ייחודיות ודגה עשירה ומגוונת.בראש המפרץ חיים כיום כ 175,000 אנשים בעיקר בערים אילת ועקבה. היקף הפעילות האנושית והכלכלית הולך וגדל.

החל משנות השישים של המאה ה -20 החלו להתפרסם חוברות, דפיי מידע וספרים המתארים את הייחוד של המפרץ. בחלקם אף היתה התייחסות לגורמי הזיהום והשפעתם על הסביבה. הפגיעה והזיהום הן תוצאה ישירה של פעילות האדם סביב המפרץ.

מטרת מחקר עבודה זו היא בחון את הדרכים המתאימות להנגשת מידע על פעילות האדם סביב מפרץ אילת ועקבה והשפעתה על הסביבה.

המחקר כלל בשלב הראשון איסוף מידע דרך מקורות ספרותיים, ראיונות עם מומחים באילת ובעקבה העוסקים בהיבטים הסביבתיים של המפרץ וסיור באילת ובעקבה. נאסף מידע רב על פעילות האדם סביב המפרץ ועל השפעות של גורמים שמזיקים לשוניות האלמוגים.  

על מנת להציג את הממצאים הקשורים בפעילות האדם פותחה מפת גוגל שבה מוצג מידע כולל על 17 נקודות סביב המפרץ ונבחנה השפעתם על הסביבה. מפת הגוגל זמינה באינטרנט דרך הקישור:

כאן והיא מוצבת היום באתר האינטרנט של מרכז מדע ים המלח והערבה במדור החינוך.

במפה:

1.נקודות צבעוניות- הנקודות החמות באילת ועקבה, המקומות שבהם מתבצעות ההשפעות

2.גולגולות אדומות- נקודת מידע על ההשפעות השונות ולנזק שהן גורמות

3.כוכבים צהובים- נקודות שבהן מצוינים הפתרונות המיושמים כיום באילת ועקבההו

על מנת לבחון ולקבל הצעות לשיפור המפה הוירטואלית הוצגה המפה ל 31 תלמידי בית ספר מעלה שחרות ביטבתה וכעשרה מומחים. מן המשוב עולה כי  רוב המשתתפים מסכימים שהאתר נוח לשימוש וכי יש חשיבות רבה להימצאות המידע והמפה באינטרנט. כמו כן עלה הצורך העיקרי בנושא הזיהום עצמו ובתמונות, ולא רק במידע בהשפעות.

מפת הגוגל שפותחה מכילה את מרבית "הנקודות החמות" של פעילות האדם סביב המפרץ. המידע נגיש לכולם דרך האינטרנט וללא צורך בקודים או בתשלום / המידע מוגש בצורה פשוטה המובנת לכל קורא, מלבד הטקסט ישנם גם תמונות מייצגות ומתחלפות המאפשרות לקורא מבט על פעילות האדם. הגולש יכול לראות את המפרץ כולו כיחידה אחת שסביבה יש פעילות גם בישראל וגם בירדן. כמו כן חשוב לציין שלא כמו בספרים ובחוברות המפה דינמית וניתנת לעדכון. מפת הגוגל שנבנתה מאפשרת הגדלה והקטנה על פי הצורך של המשתמש.

נכון לציין גם את חסרונותיה של המפה: הגבלה של אורך הטקסט בתוך התיבה המוגדרת לכך וכן  יש קושי לערוך את הטקסט בתוך התיבה. 

המידע המוצג הוא עממי ולא מידע מקצועי ואולם כלי זה עשוי לשמש בעתיד  גם למידע מקצועי יותר וכמובן בכל שפה אפשרית. בעתיד הקרוב מאוד תתאפשר גישה למידע זה גם דרך אפליקציית מדריך הטיולים הסלולרי – המסלולארי.

ישנה חשיבות רבה להמשיך בפיתוח האתר, הוספת נקודות נוספות, עדכון המידע  ותרגום המידע לאנגלית ולשפות נוספות כך שיהיה זמין לירדנים ולציבור הרחב בעולם כולו.