פרויקט - watter matters - USAid

פרויקט - watter matters - USAid

 החל משנת 2016 פועל באזורנו פרויקט Water Matters מטעם מחלקת 'שיתוף פעולה סביבתי חוצה גבולות' של מרכז מדע ים המלח והערבה. נשים, גברים ונוער תושבי האזור בין אילת - יריחו - ועקבה נפגשים: חקלאים, תלמידים, חוקרים, תיירנים, מתכננים, מורים, מוזיקאים, אמנים, מסעדנים, אנשים משלושת הצדדים של הגבול. בקיצור, שכנים.

תושבי חבל אילות לוקחים חלק מרכזי בפרויקט, שמטרתו העלאת מודעות סביבתית ומתן כלים ליצירת שינויים חברתיים-סביבתיים, מתן כלים לפיתוח וניהול פרוייקטים ופיתוח יכולות תקשורת והקשבה רב תרבותיים. 

בשנתו הראשונה של הפרויקט נפגשנו סביב לימוד והיכרות. מתוך ההיכרות שנבנתה גילינו במשותף, גילינו פילוג, גלינו הסכמות ומחלוקות. אך ניכר היה כי כולנו תושבי המדבר המאופיין בקהילות חזקות ותומכות אחת בשנייה. התוודאנו למצוקות המים, לפערי הזכויות, לאהבת האדמה והחקלאות, גילינו, כי בתור נקודות השוליים של גבולות המדינות פלסטין, ישראל וירדן - אנו חווים אתגרים משותפים בתחום הפרנסה, התיירות והמים, אנו חווים מחסום ידע והיכרות ביננו. וכך ביקשנו להכיר את עצמנו, את שכננו, קהילה הקוראת ומבקשת להיות שכנים טובים. כי ״טוב שכן טוב מאח רחוק''.

בשנתו השנייה של הפרויקט התחלקנו לקבוצות עבודה חוצות גבולות - שבכל קבוצה משתתפים מירדן, ישראל ופלסטין. כל קבוצה בחרה לעצמה יעד ופרויקט משותף שהיא רוצה ליצור סביב נושאי יזמות, מים, תיירות, העלאת מודעות סביבתית, חינוך וצמחי המדבר. לכל קבוצה הצטרף מנטור מקצועי - שמלווה את הפרוייקט. בימים אלה אנו בעיצומו של שלב יישום הרעיונות לכדי מעשים ויצירה משותפת של שלושת הקהילות.

בירדן פועלת קבוצה המתעסקת ביצירת פתרון למפגע סביבתי שבו צמר נזרק בצידי דרכים וליצור שימוש חוזר שלו למוצרי טקסטיל אחרים. כמו כן קיים פרויקט איסוף עודפים של פירות וירקות מהשדה ושימושם בקהילה, ומיזם אחרון הינו סרט קצר בנושא העלאת מודעות לנושא המים.

ביריחו הקבוצות עוסקות בהקמת מסעדה אקולוגית, בפתיחת חווה אורגנית של גידול כבשים ופתיחת משק גידול ירקות אורגניים. 
בישראל, פרוייקט watter ways יוצר סיורים ומסלולים חוצי גבולות בין ישראל ירדן ופלסטין סביב נושא המים במדבר.

מיזם Desert Matters מבקש ליצור פלטפורמה תיירותית משותפת בין שלושת המדינות דרך אתר אינטרנט שיהווה מגזין תיירות וממשק הזמנת לינה, סיורים, סדנאות ומידע על המתרחש בין עקבה-יריחו-אילת.

ובמקביל פועל פרויקט יצירת ספר צמחי מדבר על הבוטניקה המדברית המשותפת לשלושת המדינות.

 

להצטרפות ומידע נוסף - מוזמנים לפנות לרינה קדם

rina@adssc.org