תיירות אקולוגית קהילתית בערבה

תיירות אקולוגית קהילתית בערבה

תיאור פרויקט 

 מה היא תיירות אקולוגית

 כיום תיירות מסחרית קונבנציונאלית נוטה להיות בעיתית בהקשר הסביבתי והקהילתית לדוגמה: פליטות פחמן גדולות,טביעת רגל אקולוגית נרחבת אשר פוגעת בטבע שבו היא פעולת ויחסה לאוכלוסייה המקומית.תיירות אקולוגית שואפת להוות אלטרנטיבה לכך ,ולהדגים מודל עיסקי רווחי שעובד יחד עם האוכלוסייה המקומית ולמען רווחתה ומודע לערכיה התרבותיים .תיירות אחראית ואקולוגית תפעל לשימור הסביבה והמגוון הביולוגי ולצמצום טביעת הרגל האקולוגית. בתוך תיירות אקולוגית נמצאת גם גישת הפיתוח הקהילתי אשר מבוססת על פיזור הכוח לקבלת החלטות ,ובכך הופכת את הקהילה לגורם חשוב ומכריע בקבלת החלטות ובביצוען מכיון שהכוח לא נמצא רק בידי המדינה והמוסדות.בגישה זו הקהילה היא זו שיודעת בצורה המדויקת ביותר מה יהיה טוב לפיתוחה ולשימור הסביבה הטבעית באזורה, והמדינה והארגונים הירוקים הם בתפקיד ספקי מידע ויועצים לקהילה ולא בתפקיד קבלת ההחלטות. במזרח התיכון ובישראל יש ביקוש גדול לפיתוח תיירותי עקב מספר המבקרים הגבוה.באזור הערבה הישראלית והירדנית בפרט ישנם אתרי טבע ומורשת ייחודיים שמושכים מבקרים רבים – למבקרים אלו יש השפעה על המערכות האקולוגיות העדינות (שונית האלמוגים,תמנע,ואדי רם) ועל האוכלוסיות המקומיות.כיום המודעות בעולם עולה ותיירים מבקשים להשקיע את כספם במקומות שתומכים בקהילה ועובדים בהרמוניה עם הסביבה.תיירים מעוניינים לחוות את המקום בצורה אותנטית ואמיתית יותר ולקבל חוויה משמעותית בה הם לוקחים אחריות על האזור בו הם מטיילים יחד עם מספקי השירות החיים באזור.תיירות אקולוגית שואפת למזער את הנזק שגורמת תיירות לא אחראית . אזור הערבה הוא מקום אידיאלי ליצירת תיירות אקולוגית אחראית עקב הבין תרבותיות של הקהילות בעמק הערבה ואתרי הטבע והמורשת הייחודים  .

 המצב הקיים

 את הערבה חולקות שתי קהילות שנמצאות במרחק עשרות קילומטרים ספורים אחת מן השנייה.ההפרדה הפיזית ביניהן היא גבול פוליטי-גיאוגרפי בלבד ,אך ההפרדה התרבותית חברתית היא משמעותית הרבה יותר להסברת הנתק בין שתי קהילות אלו. על אף ששתי הקהילות חולקות את אותה הסביבה ומתמודדות עם אתגרים כלכליים דומים הפחד מהאחר מונע מקהילות אלו ליהנות ולהרוויח משיתופי הפעולה הבין אזוריים המתבקשים באזור הערבה.בנוסף הקהילות כפריות ומבודדות וההשקעה הממשלתית בשיתופי הפעולה המעטים שקיימים היא מועטה ביותר,דבר זה מגביר את הניתוק בין הקהילות.

  מטרות הפרויקט

 1. מעורבות הקהילה בשימור ופיתוח האזור בו היא חיה.על ידי מתן ידע ולמידה משותפת של חברי הקהילות בנושאי: משאבי הטבע המשותפים, יזמות, ותיירות אקולוגית.ידע זה יאפשר למשתתפי הקורס קבלת כלים לעשייה בשטח.

 2.קידום סובלנות בין תרבותית ,כבוד הדדי ובניית אמון בין חברי שתי הקהילות החיות בעמק הערבה והפחתת הדעות הקדומות והפחד הקיימים כיום.על ידי מפגשים ודיאלוגים משותפים שיקיימו משתתפי הקורס במהלך הסדנאות וההכשרה שתעבור כל קבוצה שתתמקד בפיתוח יכולת הקשבה ופתרון סכסוכים.

 3.יצירת קשרים עסקיים המבוססים על סובלנות וקבלת האחר ורצון ללמוד מניסיונו ותרבותו. כדי לפתח ושותפויות כלכליות מוצלחות אשר יביאו רווחה כלכלית סביבתית ותרבותית בשתי הקהילות וישפרו את איכות חייהן.על ידי סדנאות שיפגישו את שתי הקבוצות במטרה לבנות תוכניות עסקיות משותפות.

הקורס

 פרויקט התיירות האקולוגית של עמק הערבה הירדני והישראלי כולל קורס הכשרה שאורכו כחצי שנה ,בו יתקיימו מפגשים בני 2-3 שעות פעם בשבועיים. את מפגשי ההכשרה תעבורנה הקבוצות בנפרד אך תוכנן יהיה זהה ומותאם לכל קהילה.במהלך הקורס תפגשנה שתי הקבוצות לשתי סדנאות בנות שלושה ימים,אחת תתקיים בירדן ואחת בישראל. את הקורס והסדנאות בונים ביחד הצוות הירדני מארגון IGREEN  והצוות הישראלי ממרכז מדע ערבה - ים המלח.הקורס יכלול תכנים פרקטיים ותיאורטיים מעולם הפיתוח הקהילתי והתיירות האקולוגית ויפגיש את המשתתפים בו עם מומחים ואנשי מקצוע בתחומים אלו.בקורס נעסוק בלמידת מאפייני שתי הקהילות בעמק הערבה וכיצד פרויקטים של תיירות אחראית יכולים להשפיע על הקהילה ולהועיל לה ,וכיצד יוזמות אלו ישפיעו על הקשר הבין התרבותי בין הקהילה הירדנית והישראלית בעמק.על מנת שמשתתפי הקורס יוכלו ליצור שיתופי פעולה בין לאומיים בין שתי הקהילות  הכשרת הקורס תכלול תכנים של פיתוח מנהיגות, רגישות תרבותית יכולת הקשבה ופתרון סכסוכים.במהלך הקורס המשתתפים יעלו ויפתחו את יוזמותיהם בתחום התיירות האקולוגית והתרבותית בעמק הערבה וצוות הקורס יסיע להם ליצור תוכנית עבודה ,ולעצב את הרעיון העסקי שלהם כך שיתרום לשיתוף פעולה בין אזורי בין הקהילות ויפעל בהרמוניה ושמירה על ערכי הטבע והתרבות המקומיים.

הארגונים השותפים בפרויקט 

 -היחידה הסביבתית אילת אילות (ישראל)

 -IGREEN   (ירדן)

 -ALF – Anna Lindh foundation

 - CHWB  אלבניה

 -מרכז מדע ערבה- ים המלח (ישראל)הקבוצה

 כל קבוצה תמנה 14 משתתפים מגילאי 20-40. המשתתפים בקורס צריכים להיות בעלי עניין לעסוק בתחום התיירות האקולוגית בעתיד או בעלי עסק קיים או יוזמה קיימת ששואפים להתפתח בתחום.המשתתפים חייבים לדעת אנגלית ברמה טובה על מנת לקיים תקשורת עם חברי הקבוצה הירדנית .כוונת הפרויקט היא שמשתתפי הקורס ימשיכו לעבוד עם הארגונים השותפים בפרויקט גם לאחר סיום הקורס להמשך פיתוח ויישום היוזמות.

 כל המעוניין להשתתף בקורס, אנא מלאו את טופס ההרשמה ושלחו אותו לכתובת המייל של רינה קדם ,

 לפרטים נוספים מוזמנים לפנות אלינו –  הקורס הסתיים