שיתוף פעולה אזורי בין מרכז מדע ים המלח והערבה ועמיתים בירדן וברשות הפלשתינאית

שיתוף פעולה אזורי בין מרכז מדע ים המלח והערבה ועמיתים בירדן וברשות הפלשתינאית

מרכז מדע ים המלח והערבה יזם ושותף למספר פרויקטים הקשורים לנושאים חוצי גבולות. המרכז ממוקם בין אילת לצפון ים המלח לאורך גבול משותף של מעל 200 ק"מ עם הירדנים. על מנת לפתח את הערבה ואת ים המלח משני צידי הגבול חברנו יחד חוקרים ושותפים נוספים במחקרים שכולם בעלי אופי יישומי.

בכל המחקרים לוקחים חלק חוקרים ישראלים העובדים במרכז המדע ושותפים ירדנים או פלשתינאים בתחומי דעת שונים. מרבית המחקרים והפרויקטים המבוצעים הינם במימון המשרד לפיתוח אזורי ומשרד המדע. מספר מחקרים נהנים מתמיכה מקרנות בינלאומיות. מרבית המחקרים חוצי הגבולות יישומיים ומסייעים בפיתוח האזור בערבה ובים המלח.

בימים אלו קיימים ארבעה פרויקטים חדשים בתחום שיתוף פעולה אזורי חוצה גבולות. רוב הפרויקטים עוסקים בשלב זה בשת"פ עם שכנינו הירדנים ומתמקדים באזור ים המלח, הערבה ומפרץ עקבה-אילת.

1. חינוך סביבתי ירדני-ישראלי: פרויקט זה נמשך מעל 4 שנים וכולל סדנאות לבני נוער ירדנים וישראלים.  בסדנאות הסביבתיות לומדים בני הנוער על סביבתם המשותפת ועובדים יחד בקבוצות מחקר קטנות. המפגשים מתרחשים משני צידי הגבול.

2. תיירות חוצת גבולות: במימון קרן ANNA KINDH FOUNDATION

בימים אלו מגיע לסיומו "קורס תיירות סביבתית חוצת גבולות" אשר התקיים במשך חצי שנה בערבה הדרומית הירדנית והישראלית. בקורס השתתפו קבוצה מחבל איילות וקבוצה מהכפר הירדני רחמא . במסגרת הקורס נפגשו כל קהילה  בנפרד ל 12 מפגשים של למידה על תיירות סביבתית ול3 סדנאות משותפות בנות 3 ימים כל אחת . מטרת הקורס הייתה לפתח שיתופי פעולה תיירותיים באזור .התוצר הסופי של הקורס היה טיול פיילוט של שלושה ימים אותו בנו והעבירו אנשי רחמא לקבוצה הישראלית .

שותפים :  IGREENS ירדן , CHWB  אלבניה

3. פרויקט WATER MATTERS  :  (במימון קרן (USAID

"WATER MATTERS" הוא פרויקט שימשך שלוש שנים כאשר מטרת הפרויקט היא  לתרום לרווחת האזור בתחום הפוליטי, החברתי והכלכלי. הפעילות תתקיים באמצעות  שלושה מעגלי השפעה -  נוער, יזמי תיירות סביבתית ומובילי קהילה מישראל (אזור עין גדי ואילות), הרשות הפלסטינית (אזור יריחו)  וירדן (אזור סאפי ורחמה). הפרויקט דוגל בביסוס הבנה, אמון ושיתוף פעולה חוצה גבולות בהתייחסות לסוגיות המשותפות לכל תושבי האזור. המפגשים יתמקדו בהשתלמות מקצועית ופיתוח פרויקטים  הקשורים בניהול משאבי טבע, יישוב סכסוכים ותיירות אקולוגית  באזור ים המלח וים סוף.

שותפים : Holy Land Trust – הרשות הפלסטינאית , IGREENS  ירדן ,

4. ועדת היגוי סביבתית עקבה-אילת: מטרת הפרויקט היא להקים צוות מומחים ירדנים וישראלים מדיציפלינות  שונות על מנת לדון בבעיות סביבתיות, לדרג אותן על פי סדר חשיבות ולבחור פרויקט אחד ליישום משותף. 

5. הקמת משק מודל חלקאי בדרום ירדן: פרויקט זה מובל על ידי מועצה אזורית תמר וארגון ידידי כדור הארץ  מזה"ת. אנו שותפים לפיתוח תחום החינוך והקהילה אשר מלווים את הקמת החווה החקלאית.

חשוב להדגיש כי כל הפרויקטים נעשים בניהול משותף של ארגונים ואנשי מקצוע ירדנים ובדגש על כינון יחסים ארוכי טווח בין המשתתפים.  

פורום מים.

שיתוף פעולה עם חוקרים ירדנים.

תיירות אקולוגית קהילתית בערבה

WATER MATTERS - USAID

Intro to water matters- מפגש 1

Schedule_ALF Workshop in Israel - paticipants

Schedule_ALF Workshop in Jordan- participants