השתתפות נבחרת ישראל באולימפיאדת מדעי כדור הארץ בספרד – 2014

השתתפות נבחרת ישראל באולימפיאדת מדעי כדור הארץ בספרד – 2014

29.09.14

גם השנה זכתה המשלחת הישראלית לאולימפיאדת מדעי כדור הארץ להישג מרשים ביותר, כאשר שלושה מבין ארבעת חברי המשלחת זכו במדליות!

 

בספטמבר 2014 השתתפה נבחרת ישראלית, בתמיכת משרד המדע, באולימפיאדה השמינית של מדעי כדור הארץ שנערכה בעיר סנטנדר שבצפון ספרד. זו הפעם השלישית שבה משתתפת ישראל באולימפיאדה שבה השתתפו השנה 80 תלמידי בתי ספר בגילאים 15-19 מ-21 מדינות. כל נבחרת מנתה 4 משתתפים ונציגי ישראל היו גלעד מזור (מתיכון דה שליט הרחובות הלומד בכיתה הארצית למדעי כדה"א), אופיר אליאסף (בי"ס מעלה שחרות), עדי סטרשנוב (בי"ס סביבתי בשדה בוקר) וים שיאון שסיים לימודיו בשדה בוקר ביוני 2014. תלמידים אלו נבחרו לאחר מיון קפדני והכנתם לאולימפיאדה כללה ארבעה ימי אימון בערבה ושלושה מפגשים בני יום שהתקיימו במכון ויצמן ובבית הספר שדה בוקר.  בהשתתפות הנבחרת תמכו משרד המדע, משרד נגב גליל, המכון למדעי הים ומרכז מדע ים המלח והערבה.

 

האולימפיאדה כללה מבחנים אישיים של שאלון שהקיף מגוון תחומים רחב של מדעי כדור הארץ ומבחן מעשי במעבדה ובשדה. בנוסף התחרו התלמידים בפרויקט חקר של קבוצות תלמידים רב לאומיות (International Field Investigation) .

 

זכינו לייצג את ישראל בכבוד. ים שיאון וגלעד מזור זכו במדליית ארד במסלול המבחנים האישיים. ועדי סטרשנוב הובילה את קבוצתה לזכייה מדלית הזהב עבור פרויקט החקר הטוב ביותר. השתתפות ישראל באולימפיאדת מדעי כדה"א מהווה אבן דרך חשובה בקידום לימודי מדעי כדור הארץ בישראל.

 

מרכז מדע ים המלח והערבה הוא הגוף המוביל את הפעילות הזו ביחד עם פרופ' ניר אוריון ממכון וייצמן וד"ר יוסי גודוביץ ממכללת דוד ילין ובית הספר הניסויי עין כרם.

 

היוזמה לאולימפיאדה היא של פרופ' ניר אוריון המרכז את הוראת מדעי כדור הארץ וגם הקים את הארגון הבינלאומי בתחום זה. התמיכה המשמעותית ביותר ממשרד המדע היא שמאפשרת השתתפותנו באירוע ואת הייצוג המכובד של נבחרת ישראל.

קישור לכתבה על הזוכים באולימפיאדה ב-YNET