יריית הפתיחה של הכיתה הדרומית למדעי כדור הארץ

יריית הפתיחה של הכיתה הדרומית למדעי כדור הארץ

22.10.17
בתאריכים 24-26/9/17 התקיים סמינר לימודי במכון דוידסון שבמכון ויצמן בו השתתפו 14 תלמידות ותלמידים מרחבי הנגב, הערבה ואילת!

 הסמינר הינו יריית הפתיחה של הכיתה הדרומית למדעי כדור הארץ – תכנית חדשנית ללימודי מגמת מדעי כדור הארץ (5 יח"ל מדעי) שנפתחה בשנת הלימודים הנוכחית. הכיתה מיועדת לתלמידים העולים ל- י' או יא' מהמרחב הדרומי, בעלי סקרנות ועניין לתחומי טבע וחקר כדור הארץ. את התכנית מובילה לנה איוב, בשיתוף ד"ר נעה אבריאל-אבני וד"ר ירון פינצ'י משלוחת מצפה רמון של מרכז מדע ים המלח והערבה, ובעזרתם הנפלאה של מכון דוידסון ומכון ויצמן למדע. 

בסמינר שפתח את שנת הלימודים של התכנית נערכו מגוון שיעורים ופעילויות החל מהגדרת סלעים ומינרלים, ניסוי הר געש והתגבשות, הבנת תהליכי בלייה המעצבים את הנוף ויציאה לסיור גיאולוגי במצוקי כורכר ודיונת אשדוד. 
לאורך כל הפעילות הלימודית התלמידים סיכמו את תצפיותיהם ומסקנותיהם באתר moodle, אליו קיבלו שם משתמש וסיסמה אשר ישמש אותם להמשך לימודיהם בתכנית.   

הסמינר הובל על ידי צוות מורי מדעי כדור הארץ של הכיתה הדרומית וכן מתנדבים בוגרי המגמה אשר סיפקו טיפים לתלמידים המתחילים. בנוסף בוגרי התכנית העבירו פעילות לחשיפת האולימפיאדה הבינלאומית למדעי כדור הארץ ממנה חזרו עטורי מדליות (לכתבה על האולימפיאדה), על מנת לגייס את הנבחרת הבאה. 

בתום השלושה ימים נערך סבב סיכום בו התלמידים סיפרו על חוויותיהם מהסמינר הלימודי האינטנסיבי. בסבב בלט כי חווית הלמידה הייתה יוצאת דופן ומשמעותית עבורם, נושאי הלימוד היו מעניינים ומפתיעים, התלמידים התגבשו חברתית וישנה ציפייה להמשך הלמידה!

לנה איוב

מרכז מדע ים המלח והערבה, מצפה רמון.