ליקוי ירח נדיר בטו באב

ליקוי ירח נדיר בטו באב

19.07.18

ליקוי ירח ארוך במיוחד צפוי לנו במוצאי ט"ו באב 27/7/18. הירח יעבור כמעט במדויק במרכז צלו של כדור הארץ הגדול ממנו בקוטרו פי ארבע. הפעם הירח עושה זאת בשיא מרחקו מכדור הארץ כך שתנועתו הזוויתית איטית ביותר. אירוע נדיר זה יחשיך לחלוטין את הירח ויצור ליקוי שהשלב המלא שלו יארך כמעט שעתיים.

לילה כזה בדיוק צפוי לנו במוצאי ט"ו באב. לצופה המסתכל במחזה ראשית הירח יעלה במלוא הדרו עם רדת הערב. הפעם, זוהרו יתחיל להתעמעם מעט מעט החל מ20:15. לו הינו עומדים על הירח בשלב זה היה נראה לנו כאילו כדור הארץ מכסה מעט מהשמש ומסתיר חלק מאורה.

ב21:25 נבחין כבר ב"נגיסה" קלה בצד הירח. לאזור זה של הירח כבר מוטל צל מלא, אסטרונאוט שיעמוד שם לא יוכל כבר לראות את השמש כלל. האדמומיות תלך ותעמיק עד שהירח יואפל לחלוטין. הוא ישוב ויופיע לפנינו בשעה שתים עשרה ורבע, לכשיתחיל לבצבץ החוצה מצילו של כדור הארץ.

בשלב זה, שלב הליקוי המלא, אורו של הירח יוחשך לחלוטין. באזורי הארץ בהם זיהום האור מועט יתגלו בפנינו שמים זרועי כוכבים כמותם אנו מצפים לראות רק בלילות חשוכים נטולי ירח. שביל החלב ייראה היטב ברום השמים עם נטייה מזרחה, אזורו הבהיר ביותר יהיה בדרום. שלב זה נהדר להיכרות קלה עם השמים.

במערב, נבחין מיד עם רדת החשיכה באובייקט מרשים וזוהר הנראה ככוכב. זהו אינו כוכב, זהו כוכב לכת, פלנטה בלעז. שמה של פלנטה זו הוא נוגה. ברום השמים ייראה אובייקט זוהר נוסף. זוהי הפלנטה צדק. גם במשקפות פשוטות נוכל להבחין בארבעה מירחיו הגדולים. בשולי שביל החלב, נבחין בפלנטה נוספת, מעט יותר עמומה מהקודמות. אפילו במשקפות פשוטות נוכל להבחין (בקושי) במחזה מרהיב. שבתאי בעל הטבעות. אחד מהאובייקטים היפים בשמים. מאדים היא פלנטה נוספת התופיע לצידו של הירח ותהיה בעלת אור אדמדם בוהק. זהו מאדים הנמצא בקרבה מרבית אלינו.

למרבה השמחה בשלב הליקוי המלא צפויים ליפול כ20 מטאורים (כוכבים נופלים) בשעה. רובם יהיו קצרים וחלשים אבל סביר להניח שנבחין גם בכמה מרשימים.

סביב מצפה רמון תיערך בערב זה חגיגה של תצפיות מונחות לייזרים, טלסקופים ענקיים, הרצאות והסברים בשש תחנות שונות. לכל הפרטים: https://tinyurl.com/likoytobeav

 

  • הכותב, נדב סילברט, הוא מורה דרך ובעל מרכז הדרכה "בטבע", במצפה רמון.