סיכום יום עיון בנושא גינון מדברי מקומי

סיכום יום עיון בנושא גינון מדברי מקומי

11.12.14

 

יום עיון בנושא גינון מדברי מקומי

תחנת יאיר, ערבה תיכונה
יום ב', 24/11

פרויקט "אמץ שיטה" עוסק מזה מספר שנים בפעילות חינוכית וקהילתית שמטרתה שיקום וצמצום נזקים למערכת האקולוגית הייחודית באזור הערבה. עץ השיטה, שהוא סמל האזור, הוא גם הבסיס האקולוגי של המערכת ולכן עוסק הפרויקט בעיקר בטיפול בשיטים ותיקות ובנטיעת שיטים צעירות באזורי שוליים ומעבר בין ההתיישבות למדבר.

לאחרונה, בעקבות הרצון להרחיב את הפרויקט ובעזרת מחקרים אקולוגים באזור הבנו את חשיבותם של צמחי מדבר נוספים לחיזוק חלקות השיטים הנטועות.

מטרת יום העיון "גינון מדברי מקומי" היא לחשוף אנשי מקצוע, גננים ואדריכלי נוף לחשיבות האקולוגית שבשימוש בצמחיית מדבר מקומית לגינון בתוך הישובים וסביבם. כמו כן רצינו לתת כלים מעשיים לאנשי הנוי ולחלוק מידע שנאסף אצל "משוגעים לדבר" בכל הנוגע לאיסוף זרעים, הנבטה ושתילה של צמחים אלו.

תקציר ההרצאות שנתנו ביום העיון: עדי רפאפורט הציגה את "אמץ שיטה" - פרויקט אקולוגי קהילתי וחינוכי, שמטרתו קירוב תושבי הערבה לסביבתם הקרובה ופעילות משותפות לשיקום נזקים לצמחיה שחלקם נובעים מההתיישבות והחקלאות באזור. הפרויקט נכנס לתחום ולומד איך ליצר שתילים של מינים מקומיים בעלי חשיבות אקולוגית לחלוקה לגינון בישובים. אריאלה גוטליב ממרכז מדע ים המלח והערבה הציגה את תוצאות מחקר הדוקטורט שלה על הקשר ההדדי החשוב בין הצמחייה המקומית המדברית המשולבת בגינון ובין דבורים מאביקות, ואת תרומתם להאבקה בחקלאות. ד"ר בני שלמון, לשעבר אקולוג מחוז דרום של רשות הטבע והגנים, הראה את חשיבות הצמחייה המקומית בגינון לתפקוד המערכת האקולוגית. גלעד מיכאלי ממשתלת קרקש בשדה בוקר הציג איך, בפועל,  אפשר לשלב את צמחיית הנגב בגינה ואלו צמחים כבר ניתן להשיג במשתלה. לאחר ההפסקה הרצאה מוטי הררי ממו"פ ערבה דרומית על השבחת מינים מקומיים והתאמתם לשימוש בגינון. את היום חתם חיים חזן בהרצאה על צמחי מרפא, מקומיים ואחרים.

שמחנו לראות ביום העיון תערובת של אקולוגים, בוטנאים, אנשי מקצוע מתחום הגינון ותושבים רבים מכל האזור (מחבל אילות ועד עין גדי) אשר חובבים גינון ובוטניקה. בתקווה שאירוע זה מבשר תחילתה של מהפכה בגינון בנגב שתוביל לגינות פורחות ויפות בשילוב עם צמחיית הנגב.