עשור למרכז מדע - השתלמות עובדים 2016

עשור למרכז מדע - השתלמות עובדים 2016

10.12.16

כנס עובדים בסימן עשור למרכז מדע ים המלח והערבה התקיים בשלוחה הדרומית של המרכז במשכן ביטבתה. 
בכנס השתתפו כ - 70 מעובדי מרכז המדע - חוקרים, דוקטורנטים, עוזרי מחקר, סטודנטים ועובדי המטה המנהלי.
ביקרנו באתר דליפת הנפט בעברונה ושמענו על תוכנית הניטור והמחקרים הנלווים בעקבות הדליפה.
 נסקרה הפעילות המדעית של ארבעת שלוחות מרכז המדע והוצגו מחקרים נבחרים,
נפרדנו מחנן גינת מייסד המרכז והמנהל המדעי מאז הקמתו.
שמענו הרצאת אורח - פרו'פ  אמציה גנין - "המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים" - על מודל הפעילות ודוגמאות למחקרים פורצי דרך,
סיכמנו את המליאה בהיערכות ויעדים ל - 2017.
 

 עובדי מרכז מדע - 2016.


פרידה מחנן גינת - המנהל המדעי של מרכז המדע.
  

ברכת יעל לחנן גינת:

חנן היקר שלום ולכם שוב חברנו היקרים אחה"צ טובים,

זה התחיל לפני עשור שנים בחדר הישיבות של מועצה אזורית מגילות בשעות הערב, חנן ואודי הגיעו לפגישה בהשתתפות ראשי המועצות של תמר  ומגילות ואיתי כמנהלת המו"פ והניחו הצעה על השולחן, להקים מו"פ אזורי משותף מאילת ועד צפון ים המלח. באזור פעלו כבר 2 מרכזי מו"פ אזורי, כל אחד באופן עצמאי וכמעט לא ידעו זה על קיומו של זה: מו"פ אקולוגי ערבה ומו"פ ים המלח. הם, הציעו שחבל אילות יצטרף למו"פ, נאחד את מרכזי המו"פ ונקים מו"פ אזורי אחד בהשתתפות 4 מועצות אזוריות. נדמה היה שהם הגיעו כבר עם משנה סדורה וברורה שהביאה לידי ביטוי את חזונם. ובאופן הפרקטי נצלו את ההזדמנות ונענו לקריאת איתן ברושי אז מנכ"ל משרד המדע שלחץ על איחוד, למעשה העמיד בפנינו את הבחירה איחוד או סגירת מרכזי המו"פ האזורי על כביש 90.

אך בחזרה לחזון- לי נראה שזה היה יותר חלומו של חנן שרקם עור וגידים כבר שנים קודם. איש מדע, חוקר ובדגש על חוקר שטח, מנהל בית ספר אך יותר מכך איש חינוך, אדם של קהילה  ואנשים, כל אלה  נתפרו כחליפה מעוצבת היטב על חזון המו"פ האזורי, מבחינת חנן זו היתה הפלטפורמה המתאימה ביותר להביא לידי ביטוי את עצמו, את פועלו את מהות קיומו. "מדע בקהילה" – זה השם והמהות שתבע משרד המדע למרכזי המו"פ האזורי בפריפריה. חנן, זה חרוט על מצחך-  מדע וקהילה, מדע וחינוך, סביבת עבודה מחקרית שהיא חצר ביתך, אתה פוקח עיניים (השכם בבוקר!)  ורואה סביבך את הילדים הסקרנים, את האנשים, את הסביבה עשירת ערכי טבע, וכמובן את מסתורי השכבות הגיאולוגיות/ארכיאולוגיות/הידרולוגיות שבה ובראשך כבר מתרוצץ הרעיון הבא -  איך אתה מחבר ביניהם. וכך נולד רעיון המסלולרי, שאף אתה  לא שערת כמה הוא יתרחב ופרויקט המיני פלקטים ושאלות המחקר הרבות שבחרת לחקור עם עשרות התלמידים שליווית/הנחית - תלמידים מבית הספר וסטודנטים מהאוניברסיטה. לכל פעילות ידעת לרתום את האנשים המתאימים שנדבקו בהתלהבותך ודבקו במטרה באופן שמעטים עושים זאת, או שמבחינתך כולם מתאימים אך הסוד הוא במאגר מי הקסמים שיש באמתחתך שבהם אתה משקה ניצנים אלה שצומחים ונפתחים לתפארת תחת מגע ידיך.

חנן, התחלנו לפני עשור במפעל זה עם 5 אנשים כשעל כתפינו הצרות עתיד לא ברור, משאבים לא וודאיים, מרחבים גיאוגרפים מאתגרים, יחסים של מורדות ועליות עם משרדי הממשלה ובראשם משרד המדע, ראשי מועצות שהבינו אמנם שבאיחוד יש כוח סינרגטי מנצח אך לכל אחד היתה בנוסף, הראייה המרחבית/מקומית שלו, התמודדנו עם קליטת חוקרים ועובדים שהגיעו עם משפחתם לאזור והבנו שצריך ללוות לא רק את השתלבותם במרכז אלא גם את קליטת משפחתם בקהילה - כל אלה חברו למרקם עדין ושברירי  שאותו הובלנו חדורי אמונה ותוך דבקות במטרה גם בעיתות משבר.

היום, אחרי עשור, אתה יכול להביט בגאווה על תשתיות השלוחות, על הציוד המעבדתי המתקדם שעומד לרשותנו, על מספר המחקרים שיוצאים מדי שנה מבית ספרנו, על מספר המאמרים שמתחיל להראות מגמת עלייה, על זכייה בגראנטים, בין היתר מקרן  ISF כשאזכיר שעברנו תהליך מאתגר עד שזכינו לאפשרות לגשת לקרן זו, על משאבי התקציב שעולים בסדר גודל מרשים אך מעל כל אלה הלב מתרחב לנוכח  60 העובדים המועסקים בעמותה, ו 30 החוקרים מנהלי המחקרים, הם הנכס העיקרי והחשוב ביותר שהצלחנו לטפח. וכל זה לא היה קורה לולא ההתמדה  שלך בעשייה, האמונה המוחלטת בדרך שהפכה להיות דרכנו המשותפת.

וברמה האישית- חנן, לקחנו על עצמנו פרויקט שלא ידענו לצפות אפילו איך תראה השנה הבאה, לא הכרנו אחד את השנייה אך נראה כי כבר מתחילת דרכנו הבנו שנוכל לעבוד ביחד בדרך לא שגרתית זו, איך קוראים לזה? שדרנו על אותו גל. החזון והמטרה הם שעמדו לנגד עינינו, והשותפות וההבנה בינינו הם שעמדו לצידנו מול האתגרים הרבים.

השכלנו להתגבר גם על קשיי המרחק הפיזי – משני קצוות המו"פ דאגנו לתקשורת יומיומית בינינו. בעיקר אמנם ע"י נסיעות רבות, כמה ק"מ בחודש?

אך לא רק. 

ושיחות אלה גם אם לא הובילו לתוצאה אופרטיבית מיידית, הפתיחות, השותפות וההקשבה היו בעלי ערך שאפשרו להגיע לפתרונות הרצויים.

 גישתך החיובית לכל דבר, הפשוטה והבסיסית, עם הרבה רגישות וההכוונה להגדיר את הצעד הבא – גם אם היה זה צעד קטן, היתה בסיס שהוביל אותנו לצאת מאתגרים מורכבים ביותר.

חנן, היית שותף, עמית חבר וגם מורה .

מרכז מדע יישאר תמיד חלק ממך ואתה תהיה חלק ממרכז מדע גם אם תמריא למקומות אחרים ואני בטוחה שאכן תגיע עוד רחוק כי היית ונשארת חולם ומכוון רחוק.

על פועלך הרב והייחודי למען מרכז מדע ברכות והערכה.

 מאחלת לך הצלחה רבה בדרך שבחרת, בטוחה ששותפיך לעבודה יזכו כפי שאנו זכינו.

ואל תשכח אנו מחכים לך!!

   יעל בשם צוות מרכז מדע.